Як почати свій інвестиційний шлях: поради для інвесторів-початківців

Фінансова грамотність населення зростає. При цьому багато громадян Росії не виявилися готовими до складнощів. Труднощі, викликані пандемією, застали їх зненацька. За даними досліджень, майже половина росіян не мала заощаджень. У третини населення вони були, але досить швидко вичерпалися. Тільки мала частина громадян змогла сформувати значну «фінансову подушку».

За відсутності заощаджень, збирати гроші потрібно вже зараз. Звичайно, за наявності такої можливості. Ось тільки банки пропонують ставки із низьким відсотком. Це робить внески для росіян невигідними. Незважаючи на популярність банківських заощаджень, багато хто виявився інтерес до інвестицій у фондовий ринок.

Як влаштований ринок цінних паперів?

Фондовий ринок є майданчиком, де торгуються різні фінансові інструменти. Частина підходить для інвесторів будь-якого рівня. Інші використовуються лише професійними учасниками ринку. Не можна казати, що хтось не може займатися інвестиціями. Головне вибрати ті інструменти, які зрозумілі та відповідають фінансовим можливостям.

Щоб зрозуміти, як улаштований фондовий ринок, слід розібратися з основними учасниками торгівлі:

  • емітент - назва організації, яка розміщує свої цінні папери для залучення коштів;
  • брокери - організації, які виступають посередниками між покупцем та продавцем;
  • депозитарій - місце, де йде облік усіх цінних паперів у розпорядженні інвесторів.

Усі учасники потрапляють на біржу. Вона виконує роль торгового майданчика. Інвестор, який бажає купити чи продати цінний папір, теж потрапляє сюди. І тому через брокера він дає доручення розміщення заявки на біржі. Коли виникає контрагент, біржа використовує кліринговий сервіс. Це компанії, які проводять розрахунки між учасниками угоди. На завершення з'являється депозитарій. Він фіксує, скільки цінні папери перейшли від одного інвестора до іншого. Зараз цей процес автоматизований і все відбувається за лічені секунди.

Учасники ринку ведуть свою роботу не на благодійних засадах. За це вони стягують комісію. Тому слід вивчати тарифи та умови при виборі брокера. Багато хто з брокерських компаній відмовляють від додаткових платежів та враховують їх у платі за обслуговування. Це дозволяє точніше розрахувати витрати.

Що можна придбати на біржі?

Найпоширенішим фінансовим інструментом залишаються акції. Окрім них є й інші варіанти. Дуже популярні облігації та біржові фонди. Дані фінансові інструменти найкраще підходять тим, хто починає інвестувати. Більш складні активи доступні лише кваліфікованим учасникам ринку. Наприклад, структурні ноти чи опціони.

Розглянемо три найпопулярніші варіанти для інвесторів-початківців:

  • акції. Після придбання цього цінного паперу покупець стає співвласником компанії. Таким чином він претендує на частину прибутку. На акціях заробляють за рахунок дивідендів або продажу цінного паперу за більш завищеною ціною від покупки;
  • облігації. Придбання облігації означає передачу коштів у борг. Боргові зобов'язання розміщують країни чи компанії. У розписці вказується відсоток, який повертатиметься інвестору. У найнадійніших облігацій невеликий відсоток і рідко перевищує банківський вклад;
  • біржові фонди. Також відомі як ETF. Тут формування портфеля займаються спеціалізовані фонди. Сюди можуть входити різні фінансові інструменти. Інвестор набуває частки у фонді. Головний плюс такого інвестування полягає у диверсифікації. Навіть якщо один актив впаде у ціні, то на фонді це не позначиться. Падіння буде перекрито зростанням інших інструментів.

Як зібрати інвестиційний портфель?

Інвестиційний портфель є довгостроковою стратегією вкладки в різні фінансові інструменти. При цьому до активів можуть входити різні речі. Включаючи нерухомість, автомобіль та дорогоцінні метали. Склад портфеля відображатиме, наскільки готовий до ризику інвестор. Велика кількість акцій говорить про агресивний підхід, націлений на зростання. Якщо у ньому переважають облігації, це більш консервативний підхід. Він більше спрямований збереження наявного капіталу.

До першого варіанту варто звертатися у разі тривалого інвестування. За історію ринок акцій постійно зростає, з деякими корекціями. Портфель із облігаціями більше розрахований на короткий термін. Це інвестування в такі інструменти, щоб не ризикувати своїми фінансами. Слід підібрати для себе оптимальний баланс залежно від цілей та термінів.