Що являють собою акції і як отримати з їх допомогою прибуток

Акціями називають цінні папери, що випускаються акціонерними товариствами. Інвестори, які купили акції, стають співвласниками компанії.

Контроль над компанією можна отримати за наявності понад 50% акцій. Навіть при купівлі невеликої частини акцій людина стає акціонером і може:

  • брати участь у управлінні фірмою шляхом голосування зборах;
  • отримувати дивіденди (частина прибутку підприємства);
  • отримати частину майна під час ліквідації підприємства.

Право голосу є важливим, оскільки загальні збори акціонерів приймають ключові рішення. На зборах вирішується, як краще використовувати прибуток, чи необхідно реорганізувати чи ліквідувати компанію.

Різновиди акцій

Акції поділяються на два типи: прості та привілейовані. Звичайні акції найпоширеніші. Вони дають право голосу, але не гарантують отримання дивідендів. Привілейовані акції дозволяють отримувати прибуток у вигляді певного відсотка доходу компанії. Власники цих акцій можуть голосувати, якщо не отримали доходу за підсумками минулого року. Також зустрічаються привілейовані неголосуючі та привілейовані з особливими правилами акції.

Вид акцій впливає на те, чи будуть їхні власники отримувати прибуток і в якому розмірі. Якщо частина прибутку компанії спрямовується на виплату дивідендів, гроші насамперед отримують власники привілейованих неголосуючих акцій. Другі у черзі на виплату – власники звичайних привілейованих акцій.

Як виглядають акції та як ведеться їх облік

У фільмах акції мають вигляд гербових бланків. Насправді акції не друкують. Вони бездокументарні – випускаються виключно в електронному вигляді. Облік цінних паперів ведеться спеціальними організаціями – реєстраторами та депозитаріями.

Якщо облік цінних паперів ведеться депозитарієм, право власності ними підтверджується випискою за рахунком депо. Коли облік веде реєстратор, на підтвердження власності необхідно вимагати виписку по рахунку. Якщо активами розпоряджається керуючий, він може вимагати звіт про операції.

Для чого потрібні акції

Зазвичай акції купують задля участі у управлінні компанією, а цілях отримання прибутку. Власники акцій отримують дивіденди, якщо збори акціонерів вирішують їх виплатити. Гарантій обов'язкового отримання прибутку немає. Акціонери можуть вирішити не роздавати прибуток чи компанія може спрацювати в мінус.

Отримати прибуток можна за рахунок збільшення ціни акції. Можна придбати акцію, а потім, коли її вартість зросте, продати. Важливо пам'ятати про необхідність оплати послуг реєстратора або депозитарію. Якщо акції подешевшають, заробити на них не вдасться.

Де придбати

Акції можна купити на біржі або поза нею. Торгівля на біржі є прозорою: всі котирування відстежуються. При продажу або купівлі акцій безпосередньо є ризик, що їхня вартість виявиться значно вищою або нижчою за ринкову. Біржі уважно оцінюють емітентів, тож там немає акцій шахраїв. Всім цінним паперам надається один із трьох рівнів лістингу. До першого рівня відносяться найліквідніші акції, що випускаються надійними компаніями.​ Вимоги до другого котирувального списку не такі високі, але фірми, які прагнуть потрапити до нього, повинні звітувати в результатах роботи, а також публікувати звіти. Третій рівень – некотирувальна частина лістингу. Купуючи акцій компаній третього рівня їх надійність потрібно оцінювати самотужки. Для проведення угод на біржі необхідний посередник - довірчий керуючий або брокер.

Акції, доступні інвесторам-новачкам

Новачки можуть торгувати акціями закордонних та вітчизняних компаній з першого та другого списків. Також можна вкладатись у закордонні топ-компанії, навіть якщо на вітчизняній біржі вони не пройшли лістинг. Для цього складається перелік біржових індексів.

Для проведення угод з акціями, які не включені до списків, необхідно пройти тестування. Є акції, доступні лише кваліфікованим інвесторам. Без цього статусу з паперами не можна проводити угоди навіть після тестування. У кожного брокера потрібно проходити один раз. Тестування допомагає оцінити рівень знань інвестора про фінансові інструменти.

Ризики при придбанні акцій

Інвестування – це ризик. Він прямо пропорційний до потенційної прибутковості паперів. Чим більше інвестор може заробити, тим більше він ризикує. Головний ризик – ринковий. Папери можуть не лише зростати у ціні, а й дешевшати. Також існує ризик ліквідності. Не виключено, що куплені акції надалі буде складно продати.