Різновиди цінних паперів: які бувають і в чому є відмінності

Цінний папір — це документ, що підтверджує майнові права його власника певну частку капіталу. Класифікують такі різновиди цінних паперів за правом на різні види активів:

  • акція - це емісійний фінансовий документ, що дає право своєму власнику на відсотки від виручки акціонерного товариства;
  • вексель - дає право отримати певну суму з боржника;
  • заставний - іменний папір, що дозволяє отримати грошове зобов'язання, яке забезпечене іпотечною програмою;
  • облігація - дає право отримати зафіксовану в документі номінальну ціну та відсоток, або еквівалент у вигляді майна.

До переліку також входить чек, що дозволяє своєму власнику отримати прописану у ньому суму. Цей документ нічим не обумовлений, і його не можна відкликати.

Інші різновиди цінних паперів

Такий тип фінансових документів може класифікуватися і з інших ознак. За формою існування розрізняють документарні та бездокументарні папери. Перші мають паперову форму, другі – випускаються без паперового носія.

За терміном існування документи поділяють на дві великі категорії: безстрокові (немає тимчасових рамок існування) та термінові (термін дії передбачено лише протягом певного часу).

Важливо, що це термінові папери додатково класифікують на довгострокові, середньострокові і короткострокові. У перших термін актуальності 5-40 років, у других – 1-5 років, у третіх – до року.

Основні різновиди цінних паперів

У сфері світової економіки прийнято підрозділяти такі документи на 2 основні категорії: первинні (основні) та вторинні (похідні). Перші існують за рахунок активів. До них відносяться заставні, облігації, векселі, акції, депозитні сертифікати та ноти.

Вторинні папери — це документи, які надають своєму власнику права не так на майно, але в володіння різними видами первинних бумаг. Сюди відносяться фінансові ф'ючерси, розписки за депозитами, підписні права, опціони та варранти фондів на цінні папери.